„Życie jest czystym płomieniem i my żyjemy w promieniach tego niewidzialnego słońca, płonącego wewnątrz nas.”

 /Thomas Brown/

 

Mamo, tato dbaj o zdrowie!

Kiedy sięgamy po raz pierwszy po papierosa jesteśmy przekonani, że nic nam nie grozi, że na pewno nie uzależnimy się od palenia. Pomimo, że pierwszy wypalony papieros nie daje nam w sumie żadnej przyjemności, sięgamy po kolejnego... Machina rusza, stopniowo i nieuchronnie. Dzieje się tak za sprawą nikotyny, substancji silnie uzależniającej. Od chwili zapalenia papierosa nikotyna zawarta w dymie tytoniowym w ciągu 10s dociera do mózgu. Nikotyna pobudza w mózgu wydzielanie substancji chemicznych odpowiedzialnych za doznawanie przyjemności związanej z paleniem, pobudzenie aktywności organizmu (lepsza koncentracja uwagi i pamięć). Mózg człowieka szybko przyzwyczaja się do tych odczuć, aż w końcu bez nich nie może normalnie funkcjonować.

W skład dymu tytoniowego wchodzi: aceton – składnik farb i lakierów, amoniak – żrący gaz, arsen – stosowany w trutce na szczury, butan – składnik benzyny, kadm – pierwiastek rakotwórczy, cyjanowodór – używany w komorach gazowych, fenole – stosowane w produkcji tworzyw sztucznych, tlenek węgla (czad) – składnik spalin, nikotyna – roślina uzależniająca.

Liczne badania wykazały, że dym tytoniowy niekorzystnie wpływa na układ oddechowy, układ krążenia, układ pokarmowy, układ odpornościowy, rozrodczość, długość życia, masę ciała. Palenie tytoniu jest główną przyczyną także występowania wielu nowotworów, między innymi raka: płuc, krtani, wargi i jamy ustnej, przełyku, gardła, nerki, trzustki, pęcherza moczowego.

Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że nie jest łatwo rzucić palenie, zależy to od stopnia uzależnienia, silnej woli, wsparcia rodziny i znajomych, otoczenia itp. Pamiętajmy jednak, że dym z papierosa to najbardziej podstępny nasz wróg, ale i wróg naszych bliskich. Boczny strumień dymu tytoniowego zawiera 35 razy więcej tlenku węgla i 4 razy więcej nikotyny niż dym wdychany przez aktywnych palaczy. Specjaliści odnotowują wiele przypadków zachorowań na choroby odtytoniowe wśród osób, które nigdy nie paliły tytoniu. Wdychanie bocznego strumienia dymu tytoniowego (ulatniającego się z papierosa) lub dymu wydychanego przez palaczy zwiększa ryzyko wystąpienia raka płuc i chorób serca u osób niepalących. Boczny strumień dymu tytoniowego zawiera także wiele substancji alergizujących, powodujących łzawienie oczu, kaszel, a także uczulenia i w konsekwencji astmę.

Bierne palenie niesie więc za sobą identyczne skutki zdrowotne, co aktywne palenie papierosów. Powoduje zapalenie płuc, zapalenie migdałków podniebiennych, zapalenie zatok obocznych nosa, wysiękowe zapalenie ucha, obturacyjne zapalenie oskrzeli i astmę oskrzelową, a w przypadku niemowląt nawet nagłą śmierć łóżeczkową.

Jeszcze nie jest za późno, aby rzucić palenie! Rzuć palenie razem z nami!

 

                                                                                         mgr Agnieszka Jancewicz

koordynator programu przedszkolnej edukacji antytytoniowej

CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS