Przedszkole Samorządowe Nr 68 im. Janusza Korczaka w Białymstoku
ul. Mieszka I 19,  tel/fax (85) 741-62-51 e-mail: ps68@piasta.plBach i Mozart już w przedszkolu

"Kształtowanie talentów i zdolności przedszkolaka"

     Muzyka od wieków towarzyszy człowiekowi. Któż z nas nie pamięta, będąc kilkuletnim brzdącem, jak babcia, dziadek, czy mama śpiewali nam kołysanki? Można powiedzieć, że muzyka jest wszechobecna w naszym życiu. Ważne jest natomiast, jakiej muzyki słuchamy. Istotne jest też jaką muzykę jako nauczyciele, czy rodzice proponujemy do słuchania dzieciom.

"Obowiązującą muzyką w niebie jest Bach,
ale jak aniołowie są sami, to grają sobie Mozarta"
Schönberg

     Obcowanie z odpowiednio dobraną muzyką oddziałuje na słuch i jasny umysł, wpływa kojąco na organizm dziecka. Gdy dodatkowo dzieci same grają na instrumentach muzycznych, odpowiednie partie ich mózgu rozrastają się. Stymulowany muzycznie mózg wytwarza więcej połączeń nerwowych, dzięki, którym informacje są lepiej kojarzone i szybciej zapamiętywane. Odtwarzając dźwięki odwołuje się do swojej pamięci słuchowej, wzrokowej, motorycznej. Wpływa to na sprawność myślenia dziecka.Dziecko słuchając muzyki doświadcza jej harmonii i piękna. Muzyka budzi emocje, ma działanie relaksujące, wpływa na równowagę psychiczną.
     Bardzo ważne jest jaka muzyka będzie towarzyszyła dziecku. Powinno ono słuchać każdego rodzaju muzyki, nie tylko tej dziecięcej, ale również klasycznej, m. in. muzyki barokowej.
     Łozanow eksperymentalnie odkrył, że muzyka odpręża ciało i pobudza umysł, stąd też wyśmienicie nadaje się do nauczania. Dr Georgi wybrał do tego celu europejską muzykę poważną. Ustalił, że szczególnie nadaje się do tego muzyka baroku, w tempie largo, ponieważ zwalnia puls i wprowadza pacjenta w idealny stan wypoczynku.
     Badania naukowe wykazały, że umysł pracuje lepiej, kiedy mięśnie są rozluźnione, a serce pracuje w tempie wolniejszym niż zwykle. Normalnie jest to około 70-80 uderzeń na minutę, a zwolnienie tego tempa do 60 uderzeń na minutę już daje oczekiwane rezultaty.
     Muzyka barokowa zawiera właśnie fragmenty utrzymane w wolnym tempie. Ma ono kojące dla naszego organizmu tempo 60 uderzeń na minutę. Spowalnia ono rytm ciała i umysłu. Kompozytorzy barokowi "używali" takich instrumentów jak skrzypce, mandolina, gitara i harfa, które wydają dźwięki o wysokiej częstotliwości, dostarczając energii mózgowi i ciału. Spokojne tony muzyki barokowej obniżają ciśnienie krwi, zmniejsza się liczba uderzeń serca, maleje napięcie mięśni, znikają objawy stresu, pobudzony zostaje układ odpornościowy organizmu.
     Muzyka kompozytorów siedemnastowiecznych, czy osiemnastowiecznych, takich jak Bach, Vivaldi, Telemann, Corelli, czy Handel w wolniejszych fragmentach ma właśnie rytm sześćdziesięciu uderzeń na minutę.
     Muzyka barokowa wykorzystuje często powolne, basowe nuty, niczym wolno bijące serce człowieka.

Ponoć samo wsłuchiwanie się w metronom o tempie 60 uderzeń oddziałuje na ludzi. Nie oznacza to oczywiście, że muzyka utrzymana w tempie allegro (szybko) nie wpływa pozytywnie na nasz organizm - jak najbardziej tak.

"Muzyka odpręża, relaksuje, służy do rozrywki.
Muzyka zmniejsza stres, łagodzi strach, dodaje energii i poprawia pamięć.
Muzyka sprawia, że ludzie są mądrzejsi."
Jeannette Vos: The Music Revolution

"Ze wszystkich sztuk pięknych muzyka posiada największy wpływ na emocje (pasje)"
Napoleon I, cesarz Francji

     Muzyka leczy duszę i namiętności, prowadzi do wyciszania napięć, zaprowadzając w umyśle człowieka umiar i harmonię. Świat dźwięków uspokaja, uczy wrażliwości, a także rozwija zainteresowania i pozwala odkryć nowe umiejętności.
     Szczególnie polecana jest muzyka Mozarta.
     Terapeuci twierdzą, że jest jasna, ma doskonałą formę i wysoką częstotliwość dźwięku. Jej fragmenty są wykorzystywane do różnego rodzaju terapii.
     Jako rodzice i nauczyciele powinniśmy zadbać o to, by dzieci słuchały regularnie muzyki takich kompozytorów, jak: Bach, Mozart, Vivaldi, Beethoven, Brahms, Handel, Telemann, Corelli.

Opracowanie: Beata MioduszewskaOd dnia 2003-12-06 odwiedzono nas
razy
 

Napisz do nas

Ostatnia aktualizacja: wto, 21 cze 2016, 12:41:31 · Copyright © 2003 bodeque · Wszelkie prawa zastrzezone · Testowane w IE i Operze