Przedszkole Samorządowe Nr 68 im. Janusza Korczaka w Białymstoku
ul. Mieszka I 19,  tel/fax (85) 741-62-51 e-mail: ps68@piasta.plCzytajmy dzeciom

"Czytajmy dzieciom"

Bez względu na to ile masz zajęć, najważniejszą rzeczą,
jaką możesz zrobić dla przyszłości swego dziecka,
oprócz okazywania mu miłości przez przytulanie,
jest codzienne głośne czytanie, oraz radykalne ograniczenie telewizji?
Jim Trelease

W tym roku szkolnym nasze przedszkole przystąpiło do "Klubu czytających przedszkoli" w ramach kampanii społecznej "Cała Polska czyta dzieciom".

W naszym przedszkolu zawsze dużo czytaliśmy dzieciom o różnych porach dnia. Teraz postaramy się czytać codziennie nie tylko opowiadania , wiersze związane z realizowaną tematyką , ale również książki rekomendowane do głośnego czytania przez "Klub czytających przedszkoli". Listę tych książek znajdziecie Państwo w przedszkolu na tablicy ogłoszeń. Chciałabym zachęcić Rodziców do codziennego czytania dzieciom w domu.

Czytanie jest proste, tanie i dzieci je uwielbiają, dlatego zapał do książek trzeba rozwijać w dzieciństwie, czytając dzieciom na głos. Kontakt z żywym słowem wzbogaca język, wyobraźnię i myślenie dziecka. Książki nie tylko wzbogacają wiedzę dziecka, ale są też nośnikami ważnych, uniwersalnych wartości moralnych. Czytanie uczy dzieci odróżniania dobra od zła i zachęca do refleksji nad konsekwencjami własnych słów i czynów.

Należy podkreślić, że codzienne czytanie dziecku dla przyjemności jest najskuteczniejszą metodą wychowania czytelnika- człowieka samodzielnie myślącego, posiadającego wiedzę i umiejętność jej poszerzania, człowieka kulturalnego, etycznego, z wyobraźnią, który umie radzić sobie w życiu.

Cele jakie zamierzamy osiągnąć realizując program "Klubu czytających przedszkoli" to:

- zapoznanie dzieci z ważniejszymi utworami literatury dziecięcej i wypowiadanie się na temat treści książek pełnymi zdaniami
- nabywanie przez dzieci współodpowiedzialności za książki oraz rozumienie potrzeby szanowania ich
- rozbudzenie u dzieci ciekawości świata
- kształtowanie zainteresowań książką oraz czytelnictwem
- zachęcenie dorosłych do głośnego czytania dzieciom .

Badania naukowe potwierdzają, że głośne czytanie dziecku:

- buduje mocną więź między dorosłym i dzieckiem
- zapewnia emocjonalny rozwój dziecka
- rozwija język, pamięć i wyobraźnię
- uczy myślenia, poprawia koncentrację
- wzmacnia poczucie własnej wartości
- poszerza wiedzę ogólną
- ułatwia naukę
- uczy wartości moralnych, pomaga w wychowaniu
- zapobiega uzależnieniu od telewizji i komputera
- kształtuje nawyk czytania i zdobywania wiedzy na całe życie .

W ramach tego programu będą organizowane różne konkursy dla dzieci i rodziców o , których będziemy informować w gazetce przedszkolnej. Nawiążemy współpracę z biblioteką szkolną i osiedlową , żeby wypożyczać książki do czytania w przedszkolu. Planujemy wycieczkę do drukarni , jeżeli ktoś z rodziców mógłby pomóc w zorganizowaniu takiej wycieczki prosimy o kontakt.

Wszyscy chcemy aby nasze dzieci wyrosły na mądrych i szczęśliwych ludzi . Jest na to sposób - czytajmy.Od dnia 2003-12-06 odwiedzono nas
razy
 

Napisz do nas

Ostatnia aktualizacja: wto, 21 cze 2016, 12:41:31 · Copyright © 2003 bodeque · Wszelkie prawa zastrzezone · Testowane w IE i Operze