Przedszkole Samorządowe Nr 68 im. Janusza Korczaka w Białymstoku
ul. Mieszka I 19,  tel/fax (85) 741-62-51 e-mail: ps68@piasta.plChronimy wodę

PRZEDSZKOLAKI CHRONIĄ WODĘ

"Świat pożyczyliśmy od naszych dzieci ,
a nie odziedziczyliśmy po rodzicach".

     W marcu 2003 roku, kierowane tradycją, przygotowałyśmy z dziećmi kukłę Marzanny i wyruszyłyśmy nad pobliską rzeczkę Dolistówkę. Już nad jej brzegiem naszą uwagę zwróciły zalegające wszędzie stosy śmieci. Skonsternowane popatrzyłyśmy na siebie: wprawdzie cel, który nas tutaj przywiódł był powodowany ludowym zwyczajem, ale w konsekwencji liczba śmieci w rzece i nad jej brzegiem jeszcze by się zwiększyła... Nie wrzuciliśmy Marzanny do wody. Po zniszczeniu jej wszystkie - nawet najmniejsze części -wyrzuciliśmy do pojemnika na śmieci. Dzieci były zadowolone, my również, ale problem pozostał: rzeka i jej brzegi nadal były brudne.
     To wydarzenie zainicjowało nasze zainteresowanie wodą w najbliższym środowisku (tą w naturalnych ciekach i w kranach). Stopniowo zdobywałyśmy coraz więcej wiadomości na jej temat i nie zawsze były one optymistyczne.
Na świecie jest dziś tyle samo wody, co tysiące lat temu. Mało tego, to jest cały czas ta sama woda. Prawie 97% wody na świecie to woda zasolona, lub z innych względów nie nadająca się do picia. Dalsze 2% są uwięzione w czapach lodowych i lodowcach. Pozostaje zaledwie 1% na potrzeby ludzkości - dla rolnictwa, przemysłu, zastosowań komunalnych i na potrzeby poszczególnych rodzin. Wypijamy bardzo niewielką część wody nazywanej wodą pitną. Z grubsza rzecz biorąc, ludzie spożywają mniej niż 1% wody produkowanej przez przedsiębiorstwa wodociągowe. Reszta trafia na trawniki, do pralek, spuszczana jest w toalecie i wylewana do zlewu.
     Każdego dnia wpływamy na jakość wody. Biorąc prysznic, myjąc zęby, robiąc pranie, sprzątanie, myjąc naczynia po posiłku. Ludzie zmieniają jakość wody poprzez dodawanie do niej różnych substancji, takich jak toksyczne chemikalia, detergenty, rozpuszczalniki, produkty ropopochodne (oleje samochodowe, benzyny), pestycydy. Niektóre z nich nawet w małej ilości są w stanie skutecznie ograniczyć możliwość korzystania z wody lub wręcz ją uniemożliwić. Jest bardzo prawdopodobne, że ludzkości udało się już zanieczyścić praktycznie wszystkie światowe zasoby wody.
     Postanowiłyśmy przekonać dzieci, z którymi pracujemy, jak ważna jest woda w naszym życiu, że jej zasoby nie są nieograniczone i powinniśmy je chronić. Wiele radości sprawia nam obserwowanie, jak podczas zajęć zmienia się ich stosunek do otaczającego świata...
     Podejmując działania ekologiczne chcemy zachęcić do współpracy rodziców. Przykład płynie z góry, dlatego zachęcamy wszystkich, aby wspierali nasze działania. Wierzymy, że na początek ważne są dobra wola i chęci, a wiedza i umiejętności dotyczące problemu przyjdą z czasem. Nikt nie może zrobić wszystkiego, lecz wszyscy mogą zrobić "coś".
W trakcie realizacji tego tematu poruszyłyśmy i poruszymy zagadnienia z wielu dziedzin, m. in.:

  • Zapoznałyśmy dzieci z rolą wody w przyrodzie i gospodarce człowieka
  • Dzieci poznały jej źródła i rodzaje zanieczyszczeń
  • Nabędziemy umiejętność badania i oczyszczania wody,
  • Uświadamiamy dzieciom konieczność i sposoby ochrony wód,
  • Ukazujemy wodę jako środowiska życia,


Dzięki tym działaniom mamy szansę nabyć umiejętność korzystania z wody bez jej bezmyślnego marnotrawienia.
     W poszukiwaniu ciekawych propozycji zajęć dla dzieci trafiłyśmy na stronę internetową Stowarzyszenia "BŁĘKITNY KCIUK" ( http://www.roee.org.pl/pl/ ). Celem tego projektu jest uświadomienie znaczenia wody dla istnienia życia na Ziemi oraz potrzeby ochrony i poszanowania jej zasobów, uwrażliwienie społeczeństwa na problem kurczenia się zasobów wody pitnej oraz na konieczność i możliwości praktyczne ochrony tych zasobów w życiu codziennym. Temat był nam bliski, miałyśmy już pewne doświadczenia, więc... Postanowiłyśmy skorzystać z zaproszenia i przyłączyć się do pracy Klubowiczów. Po dwóch miesiącach zostałyśmy członkami BŁĘKITNEGO KCIUKA. Świadomość, że nie jesteśmy same utwierdziła nas w przekonaniu, że warto. Razem możemy zrobić więcej dla wody, dla świata, w którym żyjemy.
     Dysponując materiałami nadesłanymi przez Stowarzyszenie łatwiej nam opracować ciekawy temat zajęć. Uzupełniamy również własną wiedzę, by potem przekazać ją innym. W obecnej chwili nasi wychowankowie dowodzą, że rozumieją problemy związane z wodą, potrafią ją chronić, wiedzą o niej bardzo dużo. Koniec zajęć tego cyklu zaowocuje wręczeniem dzieciom legitymacji członkowskiej Klubu Błękitnego Kciuka, co będzie nie tylko pewnym podsumowaniem, ale i zobowiązaniem na przyszłość...
     Stosując różne formy i metody pracy udało nam się przekonać dzieci, że oszczędzanie wody jest obowiązkiem każdego człowieka. W naszej łazience bez potrzeby już nie cieknie woda z kranu. Sygnały od rodziców potwierdzają, że również w domu dzieci pamiętają o tym, czego się nauczyły, mówią o tym i starają się stosować tę wiedzę w praktyce.
     Przekazując najmłodszemu pokoleniu wiedzę o świecie, o działaniach szkodliwych dla środowiska, wpajając w nich wiarę, że każda, nawet najmniejsza, inicjatywa służąca dobru jest ważna, mamy szansę sprawić, że powolne zasypywanie świata przez śmieci potrwa jeszcze bardzo, bardzo długo...

mgr Maria Borowik
mgr Barbara Wróblewska

Od dnia 2003-12-06 odwiedzono nas
razy
 

Napisz do nas

Ostatnia aktualizacja: wto, 21 cze 2016, 12:41:31 · Copyright © 2003 bodeque · Wszelkie prawa zastrzezone · Testowane w IE i Operze