Przedszkole Samorządowe Nr 68 im. Janusza Korczaka w Białymstoku
ul. Mieszka I 19,  tel/fax (85) 741-62-51 e-mail: ps68@piasta.plŚwiat baśni a dziecko

Świat baśni a dziecko

     Baśnie ukazują problemy życia w sposób prosty i zwarty, co pozwala uchwycić ich głęboki sens moralny. W nich możemy odnaleźć odbicie niemal wszystkich dziecięcych tęsknot i problemów-chęci przygód i wędrówki poza dom rodzinny, obaw , lęków i zawodów. Często spotykane są w tych opowieściach motywy bliskie dzieciom -uczucia rodzinne ,miłość do matki , ojca, różny stosunek do rodzeństwa. Wszystko to dzieje się w atmosferze cudowności, magii, fantazji tak bliskich dziecku.
     W baśni dziecko znajduje jednoznaczny świat wartości, jednoznaczny podział na dobre i na złe ,białe i czarne, sprawiedliwe i niesprawiedliwe. Ceni się dobroć, pracowitość, odwagę ,potępia chciwość, skąpstwo. I co najważniejsze - dobro zawsze zwycięża. Dzięki temu baśń uczy optymizmu, zachęca do walki z przeciwnościami, dostarcza pozytywnych wzorców. Słuchając baśni ,dziecko identyfikuje się z postaciami bohaterów, odnajduje uczucia podobne do własnych, co daje mu pewną wspólnotę z otoczeniem, przekonanie, że inni spotykali się wcześniej z takimi samymi, trudnymi problemami. Mały czytelnik ocenia bohaterów , usiłuje zrozumieć motywy ich czynów. To może pomóc w zdobyciu umiejętności oceny własnego postępowania i kierowania nim. Baśń budzi niepokoje, skłania do pewnych refleksji, zadumy, chęci szukania odpowiedzi na wiele pytań poza światem literackim, u dorosłych, u osób mu bliskich.
     Słuchając baśni dziecko uczy się rozumieć przeżycia i odczucia innych. Może w chwili zadumy, wspólnej refleksji lub sprzyjających okolicznościach uda nam się głęboką mądrość baśni odnieść do codziennego życia. Pokazać, że warto rozejrzeć się w grupie ,na podwórku, w rodzinie. Może znajdziemy, dostrzeżemy tych niepozornych, wyśmiewanych, innych, których nikt nie dostrzega.
     Starajmy się więc nie przegapić tego okresu w rozwoju dzieci. Czytając dzieciom , rozbudzamy ich wyobraźnię, aktywność intelektualną, wzbogacamy wiedzę, a jednocześnie odwołujemy się do ich uczuć i wrażliwości.

Opracowała:

mgr Iwona PółjanowiczOd dnia 2003-12-06 odwiedzono nas
razy
 

Napisz do nas

Ostatnia aktualizacja: wto, 21 cze 2016, 12:41:31 · Copyright © 2003 bodeque · Wszelkie prawa zastrzezone · Testowane w IE i Operze