Przedszkole Samorządowe Nr 68 im. Janusza Korczaka w Białymstoku
ul. Mieszka I 19,  tel/fax (85) 741-62-51 e-mail: ps68@piasta.plO gimnastyce korekcyjnej

Gimnastyka korekcyjna już w przedszkolu

     Chcemy być przedszkolem "promującym zdrowie", w którym harmonijny rozwój dziecka jest celem nadrzędnym. W przedszkolu dzieci mają zapewnioną odpowiednią ilość zabaw i zajęć ruchowych w sali jak i na podwórku. Mamy bardzo dobrze wyposażoną salę gimnastyczną z której dzieci często korzystają.
     Jeżeli dzieci zażywają dużo ruchu, przebywają w higienicznych warunkach i prawidłowo się odżywiają to ich postawa kształtuje się i rozwija w sposób prawidłowy. A prawidłowa postawa ciała ma ogromne znaczenie dla zdrowia dziecka. Wady postawy ciała u dzieci w wieku przedszkolnym są to najczęściej wady o nieznacznym stopniu zaawansowania zmian. Można je w zdecydowanej większości przypadków łatwo usunąć za pomocą ćwiczeń korekcyjnych. W naszym przedszkolu prowadzona jest gimnastyka korekcyjno-kompensacyjna tzn. naprawczo-wyrównawcza. Są to działania korekcyjne przy użyciu odpowiednio dobranej i sterowanej aktywności fizycznej pomagające zlikwidować lub złagodzić odchylenia rozwojowe.
     Celem gimnastyki korekcyjnej jest:
- skorygowanie istniejących zaburzeń statyki ciała,
- nie dopuszczenie do powstania wad postawy ciała,
- doprowadzenie do sprawności fizycznej dziecka do stanu uznanego za prawidłowy.
     Inaczej można powiedzieć że celem tych ćwiczeń jest przeciwdziałanie niepożądanym zjawiskom rozwojowym oraz likwidowanie tych zjawisk.
     Gimnastyka korekcyjna jest częścią zajęć ruchowych a jednocześnie jest specyficzną formą ćwiczeń w których ruch został w pewnej mierze podporządkowany celom terapeutycznym. Stosowane tu ćwiczenia mają doprowadzić do korekcji wad postawy.
     U dzieci w wieku przedszkolnym wady postawy są wynikiem słabego umięśnienia, dystonii mięśniowej (powolne, mimowolne ruchy tułowia lub kończyn przy podejmowaniu dowolnego ruchu;) oraz nieprawidłowego nawyku w utrzymaniu postawy ciała. Dlatego dzieci te wymagają dodatkowej dawki ruchu - ruchu korekcyjnego. Kiedyś o wiele rzadziej występowało zjawisko wad postawy, gdyż dzieci czynniej odpoczywały spędzając dużo czasu na świeżym powietrzu. Biegając, bawiąc się czy jeżdżąc na rowerze automatycznie hartowały się, rozwijały swą siłę fizyczna i były zdecydowanie silniejsze. Dzisiaj dominuje odpoczynek bierny - przed telewizorek, komputerem, co źle wpływa nie tylko na wzrok dziecka, na jego psychikę, a co za tym idzie na zachowanie, ale również wpływa na jego postawę ciała. A przecież zdrowe, zgrabne o pięknej sylwetce dziecko to marzenie wszystkich rodziców. Czy takie będzie w bardzo dużym stopniu zależy od rodziców - od warunków jakie mu zapewniają, stylu życia i nawyków jakie mu przekażą.
     Pamiętajmy że ruch jest podstawowym bodźcem rozwojowym, a okres przedszkolny jest szczególnie znaczący dla kształtowania motoryczności dziecka.
     Ćwiczenia korekcyjne wykonywane systematycznie i dokładnie zarówno jako zajęcia w przedszkolu oraz jako ćwiczenia w domu z rodzicami dają widoczne rezultaty.


opracowała:
mgr Barbara DudaOd dnia 2003-12-06 odwiedzono nas
razy
 

Napisz do nas

Ostatnia aktualizacja: wto, 21 cze 2016, 12:41:31 · Copyright © 2003 bodeque · Wszelkie prawa zastrzezone · Testowane w IE i Operze